Можна сказати, що гумінові кислоти – це широкий термін, який відноситься до складної суміші багатьох різних кислот, розчинних в лужних розчинах. Вони існують природним чином, як частина життєвого циклу природи.
Гумінові кислоти (ГК) – це клас сполук, що утворюються в результаті розкладання органічних речовин. У природних гумінових кислотах високомолекулярні хімічні сполуки утворюються шляхом так званої «гуміфікації». Іншими словами: всюди в природі ми зустрічаємо їх як продукти розкладання органічних речовин, зокрема рослин; ГК є природними складовими питної води, ґрунту і лігніту.
Структура гумінової кислоти
Гумінову кислоту можна визначити як органічну речовину, отриману в результаті розкладання, яка володіє довгим молекулярним ланцюгом з високою молекулярною масою. Гумінова кислота не може бути розчинена в сильних кислотах і має pH нижче 2, розчиняючись тільки в лужному середовищі.
Чим цінні гумінові кислоти?
Гумінові кислоти давно використовуються для стимуляції росту рослин. Вони також використовувалися як частина замісної терапії і підвищення коефіцієнта конверсії корму у собак, кішок, телят з недоїданням і діареєю, та інших тварин.
Гумінові кислоти – дуже цінний природний (натуральний) ресурс, який має ряд незаперечних позитивних ефектів на організми людей, тварин і рослин .
Гумінові кислоти мають здатність щільно пов’язувати забруднювачі в організмі тварини або людини. Оскільки вони не засвоюються організмом і не можуть потрапити в кровотік, організм отримує додаткову здатність зв’язувати токсини, які виводяться через кишечник до того моменту, як може виникнути ефект, який ушкоджує здоров’ю.
Крім того, ГК захищають слизову оболонку кишечника, володіючи визнаними протизапальними, адсорбційними та антитоксичними властивостями.
Натуральні гумінові речовини мають антиоксидантні властивості, які можуть підтримувати тварин в стресовий період відлучення від грудей.
Концепція використання гумінової кислоти в якості кормової добавки набуває все більшого значення в сучасному тваринництві і стає чудовою альтернативою використання антибіотиків в кормах в якості стимуляторів росту. Оскільки гумінові кислоти володіють надзвичайно широким спектром застосування і не мають побічних ефектів, їх цінність і затребуваність в харчуванні домашніх і сільськогосподарських тварин з кожним роком лише зростає.
Як діють гумінові кислоти на організми? Особливість ГК перед іншими мінеральними сорбентами (вугілля, пісок, глина)?
Через високу молекулярну вагу гумінові кислоти не метаболізуються, а залишаються в кишковому тракті, де і допомагають вирішувати виниклі проблеми з травленням, відновлюючи нормальну діяльність кишечника. Особливий позитивний ефект полягає в тому, що гумінові кислоти утворюють на поверхні кишечника тонкий захисний шар, який захищає від інфекції і впливу хвороботворних мікроорганізмів. У разі пошкодження або запалення ворсинок кишечника ГК також сприяють швидкій регенерації.
Крім того, і мабуть найголовніше – ГК виводять токсини і очищають організм, при цьому не порушуючи баланс корисних речовин в організмі. Іншими словами ГК не вимивають з кишечника вітаміни і мінерали, в цьому принципі їх дії і полягає головна перевага щодо інших сорбентів, наприклад таких, як: вугілля, пісок і глина.
На відміну від гумінових кислот, вище зазначені мінеральні сорбенти (вугілля і глина) не придатні для тривалого застосування, оскільки здатні викликати порушення травлення, а також привести до обмеження всмоктування корисних поживних речовин і мікроелементів в шлунково-кишковому тракті.
Переваги гумінових кислот:
- Очищення організму від токсинів
У гумінових кислот є одна характерна і важлива особливість, вони вибірково виводять лише токсини і не впливають на внутрішній баланс поживних речовин при використанні в звичайних дозах, що дуже важливо в разі регулярного або тривалого застосування. - Покращення конверсії корму (ефективності)
Гумінові кислоти сприяють формуванню здорових ворсинок в кишечнику, які в свою чергу збільшують споживання поживних речовин, тим самим підвищуючи ефективність корму. - Зменшення кількості інфекцій і запалень
Гумінові кислоти внаслідок своїх природних властивостей, накопичуються в запалених ділянках кишечника, концентруючись в проблемних місцях. Фіксується багаторазове зниження ризику зараження інфекціями і виникнення шкідливих процесів. - Стимулятор росту
Гумінові речовини використовуються в якості природних підсилювачів зростання, завдяки антиоксидантним, протигрибковим, детоксицирующим і антисептичним властивостям. ГК позитивно впливає на прискорення зростання за рахунок підвищення метаболічної активності клітинних мембран.
Джерела походження ГК? Звідки беруться продукти з гуміновою кислотою?
Продукти з гуміновою кислотою надходять з різних джерел. Самий багатий зміст ГК знаходять в древніх відкладеннях, які утворилися в результаті природних життєвих процесів (відмирання) рослин і тварин в водно-болотних угіддях. Згодом ці масивні шари матеріалу, що розкладається, покриваються піщаними або кам’яними утвореннями, що ще більше збагачує ці відкладення. Потім, деякі відкладення піднімаються над рівнем землі і в них потрапляє кисень, що і сприяє утворенню гумінових кислот. Ці відкладення розробляються поблизу поверхні і часто називаються «лігнітом» або «леонардітом». Саме ці відкладення на сьогоднішній день складають більшість продуктів з гуміновою кислотою.
Як формується гумінова кислота?
Коли рослини і тварини природним чином вмирають, їх речовини надходять в ґрунт, де використовуються іншими організмами. Бактерії, гриби, найпростіші, дощові черв’яки і навіть комахи споживають продукти біологічного розкладання, які надійшли. Після довгих періодів часу, коли розкладена речовина була перероблена (вжита в їжу) і перетворена протягом декількох життєвих циклів, залишається міцний матеріал, який чинить опір подальшому розкладанню, званий гумусом. Вище описаний процес називається «гуміфікація».
Гумус – це загальний термін, який відноситься до дуже складних і стабільних з’єднань, стійких до подальшого розкладання і складається з трьох компонентів – гумінових кислот, фульвових кислот і гуміну.
Безпека застосування ГК (дослідження в світі)
Гумінові кислоти не тільки мають здатність протидіяти окислювальному процесу, але також здатні поставляти велику кількість мікроелементів, необхідних сільськогосподарським тваринам і домашнім вихованцям. Зростає інтерес до використання гуматів в якості кормової добавки, оскільки доведено, що вони можуть надавати благотворний вплив на травлення, зростання і імунну систему домашньої птиці, свиней, кіз, овець, великої рогатої худоби та ін. Уже зараз ГК широко використовується в якості стимулятора росту , а також для поліпшення продуктивності і здоров’я домашніх тварин.
Безліч незалежних досліджень показали і довели, що збільшення ваги і поліпшення стану здоров’я тварин прямо пов’язане з позитивним впливом гумінових речовин. Додавання ГК в якості харчової добавки через питну воду або раціон збільшило ефективність засвоюваності спожитого корму.