Ця стаття в першу чергу буде цікава розвідникам папуг та інших птахів. Втім, питання негативного впливу мікотоксинів на живі організми стосується всіх, хто займається будь-яким видом тваринництва, для всіх, хто тримає домашніх вихованців.
Контроль мікотоксинів здійснюється на державному рівні в більш ніж 125 країнах. На пострадянському просторі сильно поширені як мінімум кілька токсикогенних цвілевих грибів, які провокують різні захворювання.
Якщо ви годуєте свою птицю або тварин зерном, то повинні знати, що:
- як мінімум 90% всього дослідженого зерна було заражене Фузаріозом;
- приблизно в такому ж обсязі зернові часто вражають гриби Аспергіли, що залишають після своєї життєдіяльності в продукті – афлатоксин;
- грибами аспергілами уражено мінімум 60% зерна, пшениці, кукурудзи і ячменю;
- ну а головним токсиноутворюючим грибом є Альтернарія, він заражає практично всі зернові.
Цвілеві гриби, крім зниження якості корму (його поживних властивостей), потрапляючи в організм тварини, викликають різні алергічні реакції, знижують імунітет, призводять до розладів шлунково-кишкового тракту, провокують розвиток різних запальних процесів і знижують опірність організму до зараження паразитами.
В сільськогосподарському тваринництві про це прекрасно знають і досить успішно борються з цією проблемою, використовуючи адсорбенти на основі гумінових кислот, оскільки інші види адсорбентів при тривалому застосуванні самі можуть викликати негативні наслідки.
На жаль, заводчики домашніх тварин про цю проблему знають набагато менше, хоча питання мікотоксинів ставиться до них в такій же мірі. Саме тому ветеринари часто радять як для профілактики, так і для лікування різних отруєнь і захворювань – використовувати кормові добавки на основі гумінових кислот.
Дослідження впливу гумінових кислот на мікотоксини
Одне з багатьох досліджень, яке варто відзначити, проводилося при Польському інституті ветеринарії (ВНІІТІП), м Пулави. Були проведені неодноразові експерименти по впливу гумінових кислот на мікотоксини в кормі. Створювалися умови, що імітують травлення тварини в шлунку і кишечнику, а саме:
- створювалося необхідне кислотно-лужне середовище: рН – 3.5-7.3;
- температура – 37oС;
- експонувалося за часом, рівне травному процесу – від одного до трьох годин.
Результати досліджень гумінових кислот в ВНІІТІП
Сорбція мікотоксинів склала:
- афлатоксину В1 – 99%;
- фумонізину В1 – 97%;
- фумонізину В2 – 96%;
- охратоксину А – 98%;
- токсину Т-2 – 64%;
- зеараленону – 99%.
Це, а також багато інших досліджень неодноразово довели незаперечну ефективність в боротьбі з мікотоксинами. Ветеринарними асоціаціям на практиці фіксується істотний позитивний вплив на здоров’я тварин використання кормових добавок з гуміновими кислотами на основі леонардіту.